Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Bezpieczeństwo

Przy pracy z laserami bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa. Przy nieumiejętnym lub nieodpowiedzialnym obchodzeniu się z urządzeniami laserowymi możemy narazić się na uszkodzenie wzroku (fotochemiczne i termiczne uszkodzenia rogówki i siatkówki oka) oraz oparzenia skóry. Dotyczy to zarówno prostych laserów o stosunkowo małych mocach, po lasery kosmetyczne, lasery medyczne, na laserach przemysłowych dużej mocy kończąc. Światło laserowe jest bardziej niebezpieczne, niż światło z tradycyjnych źródeł (takich, jak żarówki, czy diody LED), ponieważ wiązka lasera jest z reguły bardzo skupiona, przez co cała energia cieplna zawarta jest w małej objętości.

okulary ochronne do pracy z laserami, szkła niebieskie, Semicon

Normy

Kwestie bezpieczeństwa pracy z urządzeniami laserowymi szczegółowo regulują normy prawa europejskiego:
EN 60825 – Bezpieczeństwo urządzeń laserowych
EN 207 – Ochrona indywidualna oczu — Filtry i ochrony oczu chroniące przed promieniowaniem laserowym (ochrony oczu przed laserem)
EN 208 – Ochrona indywidualna oczu — Środki ochrony oczu do prac przy justowaniu laserów i układów laserowych (środki ochrony oczu do justowania laserów)
EN 12254 – Ekrany dla laserowych stanowisk roboczych — Wymagania bezpieczeństwa i badania

Dobór okularów

okulary ochronne do pracy z laserami, szkła błękitne, Warszawa

Przy doborze odpowiednich okularów należy wziąć pod uwagę wiele czynników: rodzaj lasera, tryb jego pracy, klasę bezpieczeństwa, wartość mocy optycznej, długość fali, parametry wiązki laserowej, czy czas ekspozycji na promieniowanie.

Większość tych informacje można znaleźć w instrukcji obsługi danego lasera lub na żółtej etykiecie ostrzegawczej, umieszczonej na obudowie urządzenia.

Przykłady etykiet ze skróconym opisem klas bezpieczeństwa znajdą Państwo pod tym linkiem.

Ochronę oczu uzyskuje się stosując okulary ochronne, wyposażone w odpowiednio dobrany filtr optyczny. Taki filtr obniża transmisję światła laserowego, przez co do oka trafia tylko niewielka część promieniowania. Filtr, w zależności od swojej gęstości optycznej może częściowo lub całkowicie stłumić transmisję promieniowania.

Gęstość optyczna

Transmisja w %

Współczynnik tłumienia

0

100%

0

1

10%

1/10

2

1%

1/100

3

0.1%

1/1000

10

0.00000001%

1/10000000000

Przy wyborze okularów należy uwzględnić również przepisy BHP, obowiązujące w Polsce. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że na terenie Unii Europejskiej obowiązują inne normy, niż np. w USA, czy Chinach.

W Polsce prawo wymaga, aby okulary były oznakowane znakiem CE, tj. aby spełniały wymagania dyrektywy tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE).

W praktyce oznacza to, że okulary muszą być przebadane przez akredytowane laboratorium, posiadać certyfikat zewnętrznej jednostki notyfikowanej oraz mieć naniesione w sposób trwały na oprawkę lub filtr oznaczenia stopni ochrony „L”.

Oferta

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okularów ochronnych.

Akcesoria ochronne do zabudowy stanowiska pracy (takie, jak: okna z filtrów ochronnych, folie ochronne do naklejania na szybę, wizjery, osłony i kurtyny ochronne) dostępne są na specjalne życzenie. Jeżeli są Państwo zainteresowani – prosimy o kontakt.

okulary ochronne do pracy z laserami, szkła zielone, Semicon

Dokumentacja

Dane techniczne oraz deklarację zgodności dla każdego modelu okularów znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym.

Instrukcję obsługi wspólną dla wszystkich oferowanych okularów znajdą Państwo pod tym linkiem.

Wsparcie techniczne

Mając świadomość, że temat jest skomplikowany, a w grę wchodzi nie tylko komfort pracy, ale również zdrowie użytkowników, oferujemy wsparcie techniczne przy doborze odpowiedniego rozwiązania.