Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Artykuły
Laser bez uchwytu, bez osłony

Jak wybrać właściwy laser?

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni laser, to najlepiej skonsultujmy się ze specjalistą. Właściwy wybór lasera zapewni długie i bezproblemowe użytkowanie. Uzyskamy także niezbędne informacje dotyczące bezpiecznej pracy z tymi urządzeniami.

Zielony czy czerwony?
Wpływ na dobór koloru ma przede wszystkim miejsce stosowania lasera. – Zależność jest następująca – im mniej korzystne dla lasera warunki oświetlenia,
np. mocno oświetlone stanowisko pracy lub duże nasłonecznienie, to bardziej zasadne jest użycie lasera zielonego. Z racji tego, że wiązka zielona jest lepiej widoczna niż czerwona, to lasery zielone poleca się również tam, gdzie chcemy uzyskać długie linie (powyżej 5 – 6 m) – wyjaśnia Paweł Puchalski, kierownik działu optoelektroniki Semicon sp. z o.o.

Na jaki kolor postawić?
W przypadku nasłonecznionego placu czy jasnej hali wybierajmy lasery o linii koloru zielonego. Jeśli mamy do czynienia z miejscem o stałym, umiarkowanym poziomie oświetlenia, np. wewnątrz hali lub w cieniu pod wiatą, wtedy w większości przypadków wystarcza laser o świetle czerwonym.

Długość linii
Im dłuższą linię chcemy uzyskać, tym potrzebny jest mocniejszy laser. Właściwy poziom mocy optycznej zapewnia odpowiednią widoczność linii. Nie bez znaczenia są również sposób montażu lasera oraz długość jego ogniskowej – mówi Paweł Puchalski. – Najpopularniejszy sposób montażu to mocowanie lasera z boku maszyny, na niewielkiej wysokości, pod kątem. W takim przypadku, aby wyświetlana linia była dobrze widoczna i cienka na całej długości, ważne jest odpowiednie dobranie ogniskowej lasera. Można wybrać laser o stałej ogniskowej, ale musi być ona dobrze ustawiona fabrycznie (warto w tej kwestii skonsultować się z producentem), albo urządzenie o regulowanej ogniskowej, które pozwoli użytkownikowi ustawić optymalną grubość linii już po zamontowaniu na maszynie. Przykładem lasera o regulowanej ogniskowej jest zielony LP-520L-15 z oferty Semicon.

Laser przemysłowy ML-87PGL
Hermetyczny laser przemysłowy ML-87PGL

Laser liniowy, krzyżowy czy punktowy?
W przemyśle drzewnym najczęściej stosuje się lasery liniowe. Często można spotkać je zamontowane na wielopiłach, obrzynarkach czy trakach. – Laser liniowy sprawdza się tam, gdzie zależy nam na dokładnym wyznaczaniu linii cięcia. Dzięki temu operatorowi łatwiej jest ustawić obrabiany materiał, cały proces jest szybszy, dokładniejszy i wygodniejszy. Ponadto zmniejszamy błędy, a tym samym minimalizujemy odpady materiałowe – dodaje kierownik działu optoelektroniki. – Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy ceny materiału dynamicznie rosną. Obecnie zakup lasera jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. W niektórych aplikacjach stosuje się lasery krzyżowe lub punktowe. Są to jednak zastosowania bardziej niszowe i rzadsze. Punktowe mogą pomagać w pozycjonowaniu wiertła, a krzyżowe ułatwiać zachowanie kąta prostego elementów. – Czasami stosuje się również lasery wyświetlające inne, bardziej skomplikowane kształty – okręgu, kwadratu, siatki linii czy matryce punktów. Celowość ich użycia zależy od procesu obróbki i rodzaju wykonywanych prac. Nie są to jednak rozwiązania tak uniwersalne i popularne, jak lasery liniowe – twierdzi Paweł Puchalski.

Bezpieczna praca
Lasery stosowane w przemyśle drzewnym to nie zabawki – ostrzega kierownik działu optoelektroniki. – Są to urządzenia przemysłowe i należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Niewskazane jest wpatrywanie się bezpośrednio w wiązkę czy nieodpowiedzialne zachowania, jak np. świecenie komuś w oczy. Bezwzględnie należy zachować zdrowy rozsądek. Zawsze instruujemy nabywców o tym, jak powinni pracować z laserami, a do każdego urządzenia dołączona jest odpowiednia ulotka informacyjna. Każdy laser oznaczony jest żółtą etykietą ostrzegawczą z oznaczeniem odpowiedniej klasy bezpieczeństwa. Klasy te nadawane są zgodnie z normą PN-EN 60825-1. Warto zaznaczyć, że wspomniana zależność „im dłuższa linia, tym większa moc optyczna” nie działa w nieskończoność. W pewnym momencie laser staje się niebezpieczny i może uszkodzić wzrok. Lasery liniowe o mocach 50, 100 mW i więcej wymagają już, zgodnie z normą, stosowania specjalnych okularów ochronnych. Jeśli zależy nam na bezpiecznej pracy i laserach, przy których nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń, to zdecydujmy się na te o mocy mniejszej niż 50 mW i klasie bezpieczeństwa maksymalnie 2M. Jest to kompromis między widocznością linii a bezpieczeństwem pracy.

Różnice w cenie
Pamiętajmy, aby dobierać urządzanie nie tylko pod kątem ceny, ale i jego możliwości. Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepszym wyborem – tłumaczy Paweł Puchalski. – Dla naszych odbiorców najważniejsze są długa żywotność i bezawaryjna praca. Niestety na rynku jest dużo laserów chińskich, o niskiej jakości i krótkiej żywotności. Jeżeli zależy nam na długiej i bezproblemowej pracy, to warto zapytać dostawcę o okres gwarancji urządzenia. Często odpowiedź na tylko to pytanie podpowiada, jak długiej pracy możemy się po takim laserze spodziewać. Moduły laserowe polskich firm, jak na przykład Semicon, są wyższej jakości niż chińskie, a jednocześnie tańsze niż podobne urządzenia niemieckie czy amerykańskie. Podstawowy laser czerwony z osprzętem rodzimego producenta to koszt około 1000 – 1100 zł, na który składają się: laser, zasilacz oraz komplet uchwytów montażowych. Największy wpływ na cenę mają moc lasera oraz kolor wiązki (lasery zielone są droższe niż odpowiedniki czerwone).

Postaw na rzetelnego dostawcę
Najlepiej unikać niesprawdzonych źródeł – radzi kierownik działu optoelektroniki. – Tanie urządzenia zza granicy niekoniecznie będą odpowiednio oznaczone
i nie możemy być do końca pewni ich jakości. To bardzo niepokojące, ale często klasa bezpieczeństwa takich urządzeń jest źle dobrana, a etykieta ostrzegawcza
wprowadza w błąd. Nagminne jest również podawanie nieprawdziwych parametrów technicznych w ofertach. Moc optyczna lasera jest często zawyżana, bo nieświadomy klient i tak nie ma możliwości, żeby to sprawdzić. Warto współpracować z rzetelnymi producentami, obecnymi na rynku od dłuższego czasu. Tacy dostawcy przeprowadzają badania swoich urządzeń w zewnętrznych, akredytowanych laboratoriach. Takie lasery mają odpowiednią certyfikację, dzięki czemu można im ufać. Zawsze, gdy mamy wątpliwości, to warto poprosić dostawcę o udostępnienie certyfikatów. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie pracy.

Oferta laserów – sklep internetowy