Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Aktualności

"Jesteśmy rzemieślnikami, ale nie artystami" - wywiad z Prezesem Semicon Sp. z o.o., Jackiem Tomaszewskim

Według Jacka Tomaszewskiego, to świetnie, że przemysł EMS w Polsce jest taki mocny, ale skupienie się na nim grozi nam wpadnięciem w pułapkę średniego rozwoju.

Przyzwyczaiłem się to tego, że jak czegoś nie wiem, to dzwonię do Jacka Tomaszewskiego, szefa i właściciela warszawskiego Semicon i pytam. Zwykle wie, a w najgorszym przypadku zna tego, kto wie. Poprosiłem więc, aby pomógł mi odpowiedzieć na pytanie, jak oceniać pojawiające się co jakiś czas informacje o przełomowych odkryciach polskich naukowców, co mi – osobie bez wykształcenia technicznego – samemu niezwykle trudno osądzić: ‘Każdy przemysł jest skonstruowany tak, iż funkcjonuje pewien ciąg zdarzeń: najpierw potrzebne są podstawowe materiały, dalej komponenty, konstruktorzy, montaż itd. W naszym przypadku, już wiele lat temu, ten naturalny ciąg został przerwany a łańcuch zdarzeń się zatracił’.

Działalność Semicon miała swój początek w roku 1987, tak więc Jacek Tomaszewski pamięta wiele więcej niż przeciętny czytelnik. ‘Przemysł podzespołów elektronicznych poza nielicznymi wyjątkami praktycznie nie istnieje. Mieliśmy historycznego pecha a może też kolejne ekipy rządzących bez wiedzy i wyobraźni. W każdym razie, efekt jest taki, że Polskę ominęły wielkie inwestycje w tym zakresie. ON Semiconductor czy AUX wybrały Czechy, Infineon Węgry, przykłady inwestycji we wschodnich landach są bardzo liczne, a nawet Ukraina i Białoruś zachowały swój przemysł podzespołów. Nasze gremia przemysłowe i naukowe mają chyba zbyt słabe przełożenie na rządzących, jeśli jedyną ostatnio nowinką high tech jest kuriozalna inicjatywa ‘giga fabryki PV’ czy też bardzo marketingowo ‘wzmożona’ inwestycja firmy Saule w ogniwa perowskitowe. Bez prób nawiązania kontaktu z przemysłem high-tech świat nam odjeżdża w tempie Pendolino. Niezwykle interesującym wyjątkiem jest konsekwentnie rozwijające się Vigo System, jednak inne romantyczne ‘incydenty’ z ostatnich lat – niebieski laser, grafen – nie zakończyły się sukcesem komercyjnym’.

Nauka bez przemysłu ma ostro pod górkę

‘Jeśli nie ma przemysłu, nie ma gdzie zaimplementować i przetestować wynalazków’ Jacek Tomaszewski nawiązuje do sedna mojego pytania o kondycję polskiej nauki. ’Nauka bez przemysłu ma ostro pod górkę i nawet jeśli polscy naukowcy dorównują wiedzą i determinacją innym, to nie mają z kim połączyć sił i uprawiają czysto wirtualne zabawy. Co więcej, skala środków pieniężnych, jaka jest niezbędna do rozwoju zaawansowanych technologii dostępna w Polsce i na świecie jest nieporównywalna’.

Nierozerwalny związek nauki i przemysłu jest dla Jacka Tomaszewskiego sprawą absolutnie kluczową, wracającą w rozmowie kilka razy. Jednak co z kolejnym ogniwem w łańcuchu zdarzeń, czyli mocnym w Polsce sektorem montażu PCBA? ‘Montaż, pomimo swojej złożoności, to rodzaj odtwórczego rzemiosła, nie jesteśmy artystami. Naszym firmom z jednej strony nic nie brakuje w porównaniu z zagranicznymi konkurentami, jednak większość firm szlifuje swoje umiejętności tylko przy standardowych technologiach, tracąc tym samym okazję do zarobienia dużych pieniędzy. Faktem jest też nadreperezentacja mocy produkcyjnych na polskim rynku. A skupianie się tylko na odtwórczym rzemiośle wpędza nas w ‘pułapkę średniego rozwoju’.

Montaż, pomimo swojej złożoności, to rodzaj odtwórczego rzemiosła

Jak więc zdaniem Jacka Tomaszewskiego, którego Semicon posiada przecież rozbudowany dział usług montażowych, można uciec od tej pułapki? Wydają się istnieć dwie drogi. Jedna, coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce, to idea łączenia usług montażu i usług projektowania. Druga to nabywanie umiejętności w coraz trudniejszych, wymagających technikach montażu ‘Z zainteresowaniem obserwujemy prace prowadzone przez ITE (obecnie w strukturach IMiF) nad rozwojem technologii MEMS, ponieważ rozwinięcie podstawowych technologii montażu struktur półprzewodnikowych jest niezwykle ważne. W swojej działalności staramy się nie tracić związków z przemysłem półprzewodnikowym i prowadzimy prace nad montażem struktur na PCB w technologii Chip on Board (COB) oraz nad montażem struktur na przepustach i obudowach elementów. Podstawową technologią jest tu bonding drutowy – znana od dawna, ale też i niebanalna technologia montażu, ostatnio przeżywająca swój renesans w aplikacjach bateryjnych. Myślę że jesteśmy jedną z nielicznych firm oferujących tę usługę komercyjnie w Polce. O ile pociąg rozwoju zaawansowanych technologii struktur Si, SiC, GaN odjechał, to technologie integracji, montażu struktur są ciągle w zasięgu polskich firm i powinny być rozwijane, wymaga to jednak pewnego potencjału intelektualnego i wyobraźni zarządzających rozwojem polskiego przemysłu’ mówi Jacek Tomaszewski. ‘Inną zaawansowaną technologią, którą oferujemy naszym klientom są szablony stopniowane, wykorzystujące mikrospawanie, polegające na wycięciu i wstawieniu grubszego lub cieńszego insertu do istniejącego szablonu. Na tego typu rozwiązania znaleźliśmy już całkiem spore grono stałych klientów’.

Jest jeszcze jeden przykład ucieczki przed pułapką średniego rozwoju i inwestowania Semicon w wiedzę wyprzedzającą istniejący w Polsce stan techniki. Od blisko dwóch lat firma realizuje projekt ‘Innowacyjne technologie montażu elementów na elastycznych podłożach FLEX dla aplikacji krytycznych, Internetu rzeczy i przemysłu 4.0’, w skrócie FLEX-PLUS. Kończący się w tym roku i warty 6.6 mln PLN projekt badawczy współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. ‘Dzięki temu projektowi byliśmy w stanie bardzo głęboko przeanalizować fragment technologii giętkich i sztywno-giętkich PCB i możemy podzielić się nabytą wiedzą z tymi firmami, które takiej sposobności nie miały. Co więcej, dzięki realizacji badań zdobyliśmy kilku kolejnych klientów, którzy potrzebowali tej specyficznej wiedzy’ podsumowuje Jacek Tomaszewski.

Rezultaty badań prowadzonych w ramach projektu FLEX-PLUS można poznać na specjalnie przygotowanej stronie (link).

tek.info.pl logo

Wywiad przeprowadzony przez Portal tek.info.pl

Prezes Semicon Sp. z o.o.
Jacek Tomaszewski

Zdjęcie Jacka Tomaszewskiego - Prezesa Semicon Sp. z o.o.