Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Aktualności

Semicon współlaureatem nagrody im. Ralfa Dahrendorfa za projekt „sustainablySMART“ – Horyzont 2020

Jesteśmy dumni, że będąc częścią zespołu projektu „sustainablySMART“ realizowanego w ramach programu Horyzont 2020 i finansowanego z funduszu Unii Europejskiej przyczyniamy się do zmian w sektorze teleinformatycznym, w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego. Zrealizowany projekt zdobył nagrodę im. Ralfa Dahrendorfa przyznawaną przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) w Niemczech. Zespół naukowców z Instytutu Niezawodności i Mikrointegracji im. Fraunhofera (IZM) kierowany przez specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju Karstena Schischke wraz z partnerami z ośmiu krajów europejskich, w tym firma Semicon, zostali nagrodzeni za demonstracyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonej elektroniki. W duchu idei współdzielenia się osiągnięciami naukowymi nagroda im. Ralfa Dahrendorfa dla Europejskiej Przestrzeni Badawczej, promuje również komunikację naukową skierowaną do ogółu społeczeństwa.

sustainablySMART

Uczestnicy wnieśli znaczący wkład w zrozumienie gospodarki recyklingowej na poziomie europejskim. Badania koncentrowały się przede wszystkim na produktach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, które są w użytkowane na co dzień, ale pozostawiają znaczący dla środowiska ślad węglowy (ang. Product Carbon Footprint, PCF). Wykorzystując wydłużone cykle życia uzyskane dzięki innowacyjnym projektom produktów, a także ulepszone koncepcje recyklingu i ponownego wykorzystania elementów elektronicznych oraz większą wydajność zasobów, zespół wdrożył pomysły z gospodarki recyklingowej w urządzeniach ICT.

Współpracujący naukowcy stworzyli alternatywne rozwiązania i skonstruowali zrównoważone urządzenia elektroniczne, w tym modułową koncepcję smartfona, lokalnie produkowany tablet wykonany z materiałów przyjaznych środowisku, koncepcje ponownego wykorzystania komponentów elektronicznych ze smartfona w innych urządzeniach bez ich niszczenia, współpracujący robot do demontażu komponentów i wiele innych.

Semicon w ramach projektu opracował technologię demontażu wybranych komponentów, testowania ich przydatności do dalszej eksploatacji oraz wykorzystania w innych urządzeniach a także określił standardy dla tych procesów.

Na najbliższych targach Internationale Funkausstellung (IFA) w Berlinie we wrześniu 2022 r. planowane jest stworzenie interaktywnego stoiska, które umożliwi zwiedzającym udział w swoistej „wycieczce na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Aspekty przeprowadzonych badań w projekcie zaprezentowane zostaną z wykorzystaniem różnych demonstratorów wraz z pokazem wykonanych prototypów i możliwością napraw różnych urządzeń mobilnych. IFA to największe targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD w Europie.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://www.sustainably-smart.eu/ i nagrodzie na stronie instytutu IZM Fraunhofer: https://www.izm.fraunhofer.de/en/news_events/tech_news/fraunhofer-institute-researchers-win-the-ralf-dahrendorf-prize.html